1. Podprogram 2017 – efekty

Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu „MAR-KOT” 08-331 Sabnie Suchodół Włościański 84 z terenu województwa mazowieckiego przy współpracy z Bankiem Żywności w Siedlcach realizowała/ło Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa Podprogram 2017 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego celem było zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie sierpień 2017 – czerwiec 2018.

Osoby potrzebujące otrzymały bezpłatnie artykuły spożywcze:

  • warzywne i owocowe (groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe);
  • skrobiowe (makaron jajeczny, makaron kukurydziany bezglutenowy, ryż biały, kasz gryczana, herbatniki maślane);
  • mleczne (mleko UTH, ser podpuszczkowy dojrzewający);
  • mięsne (szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, kabanosy wieprzowe, filet z makreli w oleju);
  • cukier (cukier biały, miód wielokwiatowy);
  • tłuszcze (olej rzepakowy);
  • dania gotowe (gulasz wieprzowy z warzywami).
          Pomoc żywnościowa trafiła do 343 osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z terenu województwa mazowieckiego.
          Wydaliśmy osobom potrzebującym:
  • ponad 19 ton żywnosci
  • 970 paczek żywnościowych.
          W ramach Podprogramu 2017 dla 54 osób korzystających z pomocy żywnościowej przeprowadzono 4 warsztaty edukacyjne w ramach działań towarzyszących:
  • Żywieniowe – 2 spotkania dla 27 uczestników
  • Kulinarne – 2 spotkania dla 27 uczestników

2. Laboratorium integracji społeczno-zawodowej dla osób bezdomnych w Schroniskach w Arklitach i Sławoszach

Projekt realizowany w ramach konkursu ogłoszonego przez Wojewodę Warmińsko – Mazurskiego pn. Powrót osób bezdomnych do społeczności – edycja 2017”,  jest skierowany do osób bezdomnych, które w okresie realizacji zadania uzyskają schronienie w Schronisku „Mar-Kot” w Arklitach 3 i Sławoszach 2 gm. Barciany, pow. Kętrzyn, woj. warmińsko – mazurskie.
Realizacja projektu została zaplanowana na okres 01.08.2017r.-31.12.2017r., jednak jego efekty będą miały wpływ na funkcjonowanie Schronisk „Mar-Kot” w Arklitach i Sławoszach także w kolejnych latach, przyczyniając się do ograniczania negatywnych skutków problemu bezdomności oraz zwiększając dostępność pomocy. Wszystkie działania pomocowe o charakterze stacjonarnym planowane do realizacji w ramach programu będą się odbywały w sposób ciągły przez cały okres realizacji zadania. W szczególności tyczy się to działań o charakterze osłonowym (schronienia, wyżywienia, wydawania odzieży, środków czystości i higieny osobistej itp.) oraz pracy socjalnej.
Celem głównym realizacji projektu jest poprawa sytuacji życiowej osób bezdomnych poprzez tworzenie warunków do usamodzielnienia finansowego i mieszkaniowego.
Cel ten realizowany jest poprzez:
  1. Zapewnienie osobom bezdomnym odpowiednich warunków bytowych oraz dostępu do świadczeń socjalnych takich jak wyżywienie, odpowiednia odzież, zaopatrzenie w środki czystości i higieny osobistej
  2. Organizację pomocy interwencyjnej poprzez prowadzenie w okresie zimowym ogrzewalni
  3. Zwiększanie poziomu świadomości osób bezdomnych w zakresie ich praw oraz katalogu usług socjalnych należnych osobom bezdomnym
  4. Zapewnienie osobom bezdomnym dostępu do wiedzy przydatnej w procesie aktywizacji zawodowej
Poza świadczeniem pomocy o charakterze stacjonarnym, Schroniska  zapewnią pomoc interwencyjną i doraźną osobom bezdomnym oraz zagrożonym bezdomnością. Pomoc ta  polega na stworzeniu w okresie 01.10.2017r.-31.12.2017r. ogrzewalni, zapewniającej schronienie osobom bezdomnym, w tym również nietrzeźwym osobom bezdomnym (o ile nie będzie  to stwarzało zagrożenia dla nich samych oraz innych podopiecznych placówek). Utrzymanie odpowiedniego standardu świadczonych usług pomocowych będzie wymagało przeprowadzenia drobnych prac remontowych, konieczne będzie także doposażenie Schroniska w Arklitach w nową pralkę automatyczną, natomiast Schroniska w Sławoszach w nową lodówko-zamrażarkę.
Dodatkowym elementem realizowanym w ramach projektu będzie przeprowadzenie dwóch cykli zajęć warsztatowo-edukacyjnych, w tym:
Cykl I: dotyczący uprawnień socjalnych, z których mogą korzystać osoby bezdomne,
Cykl II: dotyczący uwarunkowań rynku pracy i kształtujący umiejętności przydatne w procesie aktywizacji zawodowej osób bezdomnych
Połączenie działań mających na celu aktywizację zawodową z kształtowaniem świadomości w zakresie dostępnych uprawnień socjalnych pozwoli zwiększyć szanse osób bezdomnych na ich usamodzielnienie się w sensie materialnym, a w dalszej konsekwencji także mieszkaniowym, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia skali problemu bezdomności.
Cykl I dotyczący uprawnień socjalnych będzie uzupełniony o pracę socjalną realizowaną w celu poprawy sytuacji osób bezdomnych korzystających z pomocy placówek i zwiększenia ich szans na usamodzielnienie życiowe.
Dzięki realizacji projektu, zwiększy się skuteczność pomocy świadczonej na rzecz osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, poprawi się standard oferowanych przez Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu „Mar-Kot” usług, a dodatkowo wzrośnie dostępność pomocy o charakterze interwencyjnym w okresie zimowym poprzez utworzenie ogrzewalni, która będzie świadczyć pomoc  w Arklitach na rzecz 10 osób oraz w Sławoszach – 5 osób dziennie.

3. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020

PODPROGRAM 2017
CELEM PROGRAMU jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie sierpień 2017 – czerwiec 2018, a jej celami szczegółowymi są:
  1. organizacja i koordynacja sieci dystrybucji pomocy żywnościowej składającej się z organizacji partnerskich lokalnych, zwanych dalej OPL, zgodnie z zasadami PO PŻ,
  2. racjonalne zagospodarowanie artykułów spożywczych otrzymanych z OPO oraz z innych źródeł, na potrzeby udzielania pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym,
  3. przekazanie artykułów spożywczych osobom zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej zgodnie z zasadami PO PŻ,
  4. prowadzenie działań w ramach środków towarzyszących wśród osób najbardziej potrzebujących zakwalifikowanych do objęcia pomocą żywnościową, mających na celu włączenie społeczne.
OKRES REALIZACJI PODPROGRAMU: 23.03.2017- 15.07.2018.
OKRES DYSTRYBUCJI ŻYWNOŚCI: sierpień 2017 – czerwiec 2018
Pomoc żywnościowa dystrybuowana jest przez Banki Żywności w Olsztynie [OPR] do Organizacji Partnerskich Lokalnych [OPL] na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, która przekazuje żywność bezpośrednio do osób potrzebujących.
KRYTERIA KWALIFIKOWALNOŚCI I SPOSÓB KWALIFIKACJI:
  1. Pomoc w ramach POPŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej wartości odpowiedniego kryterium dochodowego określonego w tej ustawie – których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj.: 1268,00 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1028 zł dla osoby w rodzinie), stanowiąc systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana będzie w postaci artykułów spożywczych lub posiłków, które będą przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie.
  2. Sposób kwalifikacji:
  • OPS będą wydawać osobom potrzebującym skierowania do otrzymania pomocy żywnościowej  lub przekazywać OPL listy osób zakwalifikowanych do pomocy  z POPŻ, pod warunkiem uzyskania zgody tych osób;
  • OPL mogą w swoich siedzibach przyjmować oświadczenia od osób kwalifikujących się do przyznania pomocy żywnościowej [załącznik nr 5 do wytycznych]. Oświadczenia wraz z wypełnionym skierowaniem  przekazywane będą do OPS, następnie OPS wystawia skierowania, które będą przekazywane do OPL;
  • OPL mogą samodzielnie kwalifikować wyłącznie osoby bezdomne do udziału  w POPŻ na podstawie podpisanego oświadczenia  [załącznik nr 6 do wytycznych].
 ZASADY PRZEKAZYWANIA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH:
  1. Pomoc żywnościowa jest przekazywana osobom najbardziej potrzebującym za pośrednictwem Organizacji Partnerskich Lokalnych w formie paczek żywnościowych lub posiłków:
  2. Paczka żywnościowa  to minimum kilka tj. składająca się z co najmniej  trzech artykułów spożywczych  z różnych grup towarowych  wydawanych jednorazowo  a wchodzących  skald zestawu. Zestaw roczny artykułów spożywczych obejmuje:
    1. groszek z marchewką 4 kg,
    2. fasola biała 4 kg,
    3. koncentrat pomidorowy 1,76 kg,
    4. buraczki wiórki 1,05 kg,
    5. powidła śliwkowe 1,5 kg,
    6. makaron jajeczny 4,5 kg,
    7. makaron kukurydziany bezglutenowy 0,5 kg
    8. ryż biały 4 kg,
    9. kasza gryczana 2 kg,
    10. herbatniki maślane 0,6 kg,
    11. mleko UHT 7 l,
    12. ser podpuszczkowy dojrzewający 2,4 kg,
    13. gulasz wieprzowy z warzywami 1,7 kg,
    14. szynka drobiowa 3 kg,
    15. szynka wieprzowa mielona 2,1 kg,
    16. pasztet wieprzowy 0,64 kg,
    17. filet z makreli w oleju 1,7 kg,
    18. cukier biały 4 kg,
    19. Posiłek  to każdy posiłek przygotowany w OPL, np. jadłodajnie, schroniska dla osób bezdomnych] do tego przeznaczone: śniadanie, II śniadanie, obiad – w szczególności  gorący posiłek, podwieczorek, kolacja]. posiłki do spożycia na miejscu są przygotowywane i wydawane w placówkach posiadających zaplecze kuchenne (m.in. w schroniskach dla bezdomnych, jadłodajniach, noclegowniach) z wyłączeniem świadczenia usług firm zewnętrznych (np. catering).
    20. W  uzasadnionych sytuacjach np. stan zdrowia, lub indywidualne potrzeby żywnościowe  można zmienić artykuł spożywczy na inny w odpowiedniej proporcji  lub zwiększyć liczbę opakowań.
    21. W przypadku rodzin z dziećmi dopuszcza się zwiększenie liczby opakowań artykułów spożywczych do potrzeb rodzin .
    22. Żywność wydawana osobom potrzebującym  w ramach POPŻ wydawana jest nieodpłatnie.
SKŁADANIE SKARG PRZEZ OSOBY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCE:
Każda osoba potrzebująca ma prawo złożenia skargi dotyczącej sposób dystrybucji  żywność do lokalnego Banku Żywności, następnie do Federacji Polskich Banków Żywności z siedzibą w Warszawie albo do Instytucji Zarządzającej – Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE:
Działania realizowane przez Bank Żywności na rzecz podopiecznych OPL, przy współpracy z OPL i OPS:
  • warsztaty kulinarne;
  • warsztaty edukacji ekonomicznej;
  • warsztaty dietetyczne;
  • warsztaty niemarnowania żywności.
Działania realizowane są w siedzibie organizacji biorącej udział w Podprogramie lub w miejscu wyznaczonym przez organizację na rzecz podopiecznych, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania pomocy żywnościowej, w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Terminy oraz miejsca realizacji warsztatów znajdują się na stronach internetowych Banków Żywności.
Działania realizowane przez Organizacje Partnerskie Lokalne rzesz podopiecznych to:
  • włączenie osób doświadczających deprywacji materialnej w funkcjonowanie społeczności lokalnych, np.: zajęcia aktywizujące i wspólne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej, zmierzające do wyjścia z ubóstwa;
  • grupy wsparcia dla różnych kategorii osób w trudnej sytuacji (np. osoby starsze, matki z dziećmi, osoby samotne);
  • pomoc towarzyszącą niezbędną do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych – osób korzystających z pomocy żywnościowej (z wyłączeniem pomocy rzeczowej);
  • pomoc w utrzymaniu higieny osobistej osobom bezdomnym;
  • wsparcie psychologiczne/terapeutyczne osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Do udziału w działaniach towarzyszących ma prawo każda osobaktóra otrzymała skierowanie z OPS do odbioru wsparcia żywnościowego w ramach POPŻ – ale nie znaczy to, że każda osoba musi z nich skorzystać. Konieczna jest współpraca z OPS w zakresie rzeczywistych potrzeb objęcia wsparciem działaniami osób, które korzystają z POPŻ. Działania nie mogą się pokrywać z działaniami prowadzonymi w ramach innych funduszy unijnych (EFS i PROW) w danym województwie, ale muszą być z nimi komplementarne.
SPB „Mar-Kot”, „Dom Rodzinny” , Arklity 3, 11-410 Barciany
PODPROGRAM 2016 – efekty
1.     W ramach POPŻ Podprogram 2016, który był realizowany w okresie sierpień 2016 – czerwiec 2017, skierowany do osób potrzebujących trafiły takie produkty jak makaron jajeczny 5 kg,  ryż biały 5 kg, herbatniki 2 kg, mleko UHT 9 l, ser podpuszczkowy dojrzewający 2,4 kg, groszek z marchewką 3,20 kg, fasola biała 3,20 kg, koncentrat pomidorowy 1,28 kg, powidła śliwkowe 1,20 kg, gulasz wieprzowy z warzywami 4,25 kg, filet z makreli w oleju 1,36 kg, szynka drobiowa 2,70 kg, szynka wieprzowa 0,3 kg, pasztet wieprzowy 0,16 kg, cukier biały 4 kg, olej rzepakowy 4 l.
2.     Pomoc żywnościowa trafiła do 20 osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
3.     Wydaliśmy osobom potrzebującym:
  • 1205,20 kg żywności;
  •  0   paczek żywnościowych;
  • 4510 posiłków;
4.     W ramach Podprogramu 2016 osoby korzystające z pomocy żywnościowej miały możliwość wzięcia udziału w działaniach towarzyszących zorganizowanych przez
Bank Żywności w Olsztynie. W ramach tych działań przeprowadzono warsztaty edukacyjne, tj. warsztaty edukacji ekonomicznej na temat „Oszczędzanie w domu”.

4. Zmiana standardów placówek świadczących usługi dla osób bezdomnych tj.: ogrzewalni, noclegowni i schronisk dla osób bezdomnych

Projekt realizowany w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. Program wspierający rozwiązywanie problemu bezdomności. Cel nr 3 „Zmiana standardów placówek świadczących usługi dla osób bezdomnych tj.: ogrzewalni, noclegowni i schronisk dla osób bezdomnych”,  jest skierowany do osób bezdomnych, które w okresie realizacji zadania uzyskają schronienie w placówce w Poznaniu przy ul. Pogodnej 55.
Realizacja projektu została zaplanowana na okres 01.04.2017r.-31.12.2017r., jednak jego efekty będą miały wpływ na funkcjonowanie Domu dla Ludzi Bezdomnych także w kolejnych latach, przyczyniając się do ograniczania negatywnych skutków problemu bezdomności oraz zwiększając dostępność pomocy.
Nadrzędnym celem realizacji zadania jest poprawa standardów usług socjalnych świadczonych na rzecz osób bezdomnych. Cel ten będzie realizowany poprzez:
  1. Przeprowadzenie prac remontowych w placówce.
  2. Przeprowadzenie prac adaptacyjnych w placówce.
  3. Zaopatrzenie placówki w niezbędne sprzęty, meble i urządzenia.
           Dodatkowymi celami są:
  1. Zwiększenie poziomu umiejętności i kwalifikacji zawodowych osób bezdomnych przebywających w Domu dla Ludzi Bezdomnych w Poznaniu poprzez włączanie ich do prac remontowych i adaptacyjnych.
  2. Ograniczenie kosztów wykonania prac remontowych i adaptacyjnych poprzez angażowanie do wykonywania niektórych prac osób bezdomnych będących beneficjentami projektu.
Konieczność przeprowadzenia prac remontowych w budynku wynika z jego intensywnej eksploatacji przez podopiecznych. W celu utrzymania odpowiedniego standardu potrzeba systematycznie malować ściany, naprawiać posadzki, wymieniać uszkodzoną lub zużytą armaturę itp. Wykonanie prac adaptacyjnych wiąże się z planem zwiększenia liczby miejsc pobytu stacjonarnego, a tym samym ułatwieniem dostępu do usług pomocowych dla osób bezdomnych. Aktualnie liczba miejsc pobytu stacjonarnego w ośrodku wynosi 25. Po przeprowadzeniu prac adaptacyjnych zostanie zwiększona o kolejnych 20 miejsc. W celu zwiększenia powierzchni mieszkalnej zostanie przebudowane poddasze i inne części budynku .
Aktualnie wiele osób bezdomnych nie ma możliwości skorzystania z pomocy Domu dla Ludzi Bezdomnych i zmuszona jest korzystać z pomocy noclegowni lub w okresie zimowym – z ogrzewalni, które chronią wyłącznie byt biologiczny, nie zabezpieczając w zadowalającym stopniu ochrony potrzeb społecznych, a tym samym nie przyczyniają się do zmniejszenia skali bezdomności oraz wykluczenia społecznego osób bezdomnych. Zakup wyposażenia (mebli, sprzętów, urządzeń) wynika z faktu zużywania się poszczególnych artykułów i konieczności zastępowania ich nowymi rzeczami. Także w związku z planem zwiększenia liczby miejsc pobytu stacjonarnego, konieczne będzie dokonanie zakupu dodatkowego wyposażenia. Należy podkreślić, że zwiększenie liczby miejsc pobytu stacjonarnego wymaga nie tylko zakupu dodatkowych mebli i urządzeń do pokoi mieszkalnych, ale także wiąże się z koniecznością dostosowania innych pomieszczeń, tj. łazienek, WC, pralni, magazynów oraz kuchni w celu zwiększenia ich wydajności. Dostosowanie zaplecza kuchennego oraz sanitarnego wiąże się ponadto z koniecznością spełnienia przepisów sanitarnych, określających warunki, które muszą zostać spełnione w obiektach takich, jak ośrodki dla bezdomnych. Podobnie jest w przypadku remontu instalacji elektrycznej, i instalacji CO, które będą użytkowane przez większą liczbę osób, a tym samym obciążone w większym stopniu.
Do wykonania niektórych prac remontowych i adaptacyjnych zostaną zaangażowane podmioty zewnętrzne (z racji posiadanego doświadczenia, sprzętu, uprawnień), a także – jako pomocnicy – podopieczni Domu dla Ludzi Bezdomnych (w ramach terapii poprzez pracę). Wybór wykonawców zostanie dokonany w oparciu o deklarację możliwości włączenia mieszkańców placówki do wykonywanych zaplanowanych prac.
 Budynek , w którym mieści się Dom dla Ludzi Bezdomnych w Poznaniu został stopniowo wyremontowany oraz zaadaptowany na potrzeby związane ze świadczeniem pomocy osobom bezdomnym. Większość tych prac została wykonana przez samych podopiecznych, z wykorzystaniem materiałów uzyskanych od sponsorów.
 Tworzenie odpowiednich warunków bytowych oraz utrzymywanie standardu placówek na przestrzeni lat stanowiło bardzo dużą trudność, przyczyniając się do ograniczania innych aktywności Stowarzyszenia.
Należy dodać, że zapewnienie właściwych warunków bytowych stanowi bazę dla innych działań organizowanych przez Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu Mar-Kot na rzecz osób bezdomnych, w celu poprawy ich sytuacji życiowej oraz stopniowego przywracania ich do życia w społeczeństwie. Istotne jest również to, że opuszczenie ośrodka przez osoby bezdomne nie jest równoznaczne z zaprzestaniem wspierania ich w działaniach zmierzających do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Każda z osób opuszczających placówkę ma prawo do korzystania ze wsparcia tak w zakresie pracy socjalnej, jak również pomocy materialnej (w szczególności w zakresie dostarczania żywności) i w miarę potrzeb, z pomocy tej korzysta mniej lub bardziej regularnie, aż do uzyskania pełnej samodzielności.
 Wszyscy mieszkańcy są wdrażani do dbania o dobro wspólne oraz przestrzeganie norm i wartości obowiązujących w placówce. Samodzielnie dbają o utrzymanie porządku i czystości, podnoszenie standardu zamieszkania, przygotowanie uroczystości, utrzymywanie trzeźwości oraz podejmowanie działań na rzecz zwiększania poziomu integracji ze społecznością lokalną oraz aktywizację zawodową.

5. Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej

„Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównanie szans tych rodzin i osób w 2017 roku” – Zadanie zlecone i finansowane przez Prezydenta Miasta Poznań – realizacja projektu w placówce Dom dla Ludzi Bezdomnych „Mar-Kot” w Poznaniu przy ul. Pogodnej 55. Program realizowany od dnia 01.01.2017 roku do 31.12.2017 roku.
Projekt proponowany do realizacji przez Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu „Mar-Kot” jest skierowany do 12 dorosłych osób bezdomnych (pełnoletnich kobiet i mężczyzn) mających ostatnie stałe miejsce zameldowania na terenie Miasta Poznania. Osoby bezdomne będą kierowane do Domu dla Ludzi Bezdomnych w Poznaniu przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu. Pomoc będzie realizowana w oparciu o art. 6 ust. 8 oraz art. 48a ust. 1, 2, 3 ustawy z dnia 12.03.2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2016, Nr 930 ze zm.). Wszystkie osoby bezdomne będą otrzymywały pomoc obejmującą udzielenie schronienia, zapewnienie całodziennego wyżywienia oraz inne świadczenia socjalne, jak m.in. odzież i obuwie, środki czystości i higieny osobistej, jeśli własnymi siłami nie będą w stanie ich sobie zapewnić. Placówka będzie funkcjonowała w oparciu o standard określony dla schroniska. Tym samym pobyt w placówce będzie wymagał zawarcia przez podopiecznego kontraktu socjalnego oraz uzyskania skierowania. Skierowania do placówki będą miały formę decyzji administracyjnej, określającej czas pobytu w placówce oraz inne warunki świadczenia pomocy, w tym wysokość odpłatności ponoszonej przez podopiecznego. Kontrakty socjalne będą zawierane w uzgodnieniu przez podopiecznego z pracownikiem socjalnym z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu oraz pracownikiem socjalnym z Domu dla Ludzi Bezdomnych w Poznaniu. Poza świadczeniami socjalnymi, osoby bezdomne otrzymają pomoc mającą na celu zwiększanie ich aktywności w różnych sferach życia społecznego, m.in. w zakresie pełnienia ról społecznych, w tym zawodowych i rodzinnych, co w ostateczności będzie miało wpływ na ograniczenie sfer wykluczenia społecznego osób bezdomnych objętych pomocą Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu Mar-Kot, jak też przyczyni się do zwiększenia ich szans na usamodzielnienie materialne i mieszkaniowe. Pomoc ta będzie obejmować: pracę socjalną, pomoc pedagogiczną z elementami doradztwa zawodowego oraz wsparcia opiekuna. Wszystkie osoby zatrudnione do realizacji zadania będą posiadały odpowiednie kwalifikacje oraz potrzebne doświadczenie zawodowe. Pomoc będzie realizowana w Domu dla Ludzi Bezdomnych w Poznaniu, ul. Pogodna 55. Osoby bezdomne zostaną zakwaterowane w pokojach 2-8 osobowych. Mężczyźni i kobiety będą zamieszkiwać w osobnych pomieszczeniach. Ośrodek będzie zapewniał jeden gorący posiłek dziennie. Posiłki będą przygotowywane na miejscu w ośrodku i wydawane podopiecznym w wyznaczonych porach. Ponadto mieszkańcy będą mieli możliwość samodzielnego przygotowania lub podgrzania posiłku. Posiłki będą spożywane w stołówce mieszczącej się na terenie ośrodka. Dom dla Ludzi Bezdomnych świadczy pomoc w oparciu o wyróżniony przez Pomorskie Forum na Rzecz Wychodzenia z Bezdomności, w ramach modelu Gminnego Standardu Wychodzenia z Bezdomności, model wspólnotowy. Placówka cechuje się autonomicznością i niezależnością, a także wysokim poziomem samowystarczalności w zakresie realizacji wniosek wygenerowano w systemie witkac.pl, suma kontrolna: 47c4-bd55-0a3d, numer projektu: 19/6/2017 Strona: 4 zadań na rzecz osób bezdomnych. Takie podejście służy rozwijaniu w grupie podopiecznych wartości duchowych, moralnych, a także zwiększaniu poziomu zaangażowania społecznego i zawodowego osób bezdomnych korzystających z oferty pomocowej placówki. Zgodnie z założeniami metodologicznymi modelu wspólnotowego, podopieczni są angażowani do pełnienia różnych funkcji oraz realizacji zadań o rosnącym poziomie złożoności i wymagających większej odpowiedzialności. Wszyscy mieszkańcy są wdrażani do dbania o dobro wspólne oraz przestrzeganie norm i wartości obowiązujących w placówce. Samodzielnie dbają o utrzymanie porządku i czystości, podnoszenie standardu zamieszkania, przygotowanie uroczystości, utrzymywanie trzeźwości oraz podejmowanie działań na rzecz zwiększania poziomu integracji ze społecznością lokalną oraz aktywizację zawodową. W ramach modelu wspólnotowego Dom dla Ludzi Bezdomnych realizuje dwa profile: 1. Schronisko aktywizujące – dążące do usamodzielnienia podopiecznych. Oferta pomocowa kierowana jest do osób podejmujących współpracę z pracownikami systemu pomocy społecznej w zakresie wychodzenia z sytuacji bezdomności. Pomoc ta ma z reguły charakter krótkookresowy (od kilku tygodni do kilku miesięcy). W ramach tego profilu podopieczni otrzymują wsparcie w zakresie przezwyciężenia barier związanych z wchodzeniem na rynek pracy oraz w zakresie usamodzielnienia mieszkaniowego, w szczególności polegającego na udostępnianiu oferty wynajmu lokali mieszkalnych oraz rozwijaniu wiedzy w zakresie praw lokatorów (w szczególności zachęcamy podopiecznych do konsultowania umów najmu lokali oraz ubiegania się o pomoc w formie dodatku mieszkaniowego). Działania te są uzupełniane podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zarówno poprzez uczestnictwo w różnych kursach i szkoleniach (przede wszystkim zachęcanie osób bezdomnych do udziału w szkoleniach realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy, jak również włączanie podopiecznych do działań realizowanych na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu – np. skierowanie na zajęcia realizowane przez Centra Integracji Społecznej, Kluby Integracji Społecznej itp.), jak również poprzez angażowanie podopiecznych do prac wykonywanych na rzecz Domu dla Ludzi Bezdomnych, takich jak: utrzymanie porządku, przygotowanie posiłków, serwisowanie instalacji w obiekcie, wykonywanie drobnych remontów, dbanie o estetykę ogrodu itp. Poza realizacją ścieżki zawodowej oraz dążenia do usamodzielnia w sensie mieszkaniowym, motywujemy podopiecznych do podjęcia trudu związanego z przezwyciężeniem innych życiowych trudności (uzależnień, konfliktów rodzinnych, zadłużeń, chorób, problemów prawnych itp.), wyposażając ich w potrzebną wiedzę nt. oferty pomocowej realizowanej przez różne instytucje. 2. Schronisko opiekuńcze – mające zapewnić pomoc długoterminową osobom starszym zdolnym do samodzielnej obsługi, które mają trudności w funkcjonowaniu społecznym (m.in. z powodu braku wsparcia ze strony rodziny, niskiego statusu finansowego, uzależnienia od pomocy instytucjonalnej itp.). Pomoc ta ma z reguły charakter długookresowy i trwa do czasu uzyskania skierowania do DPS-u lub zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego/komunalnego. Również ta kategoria podopiecznych zawiera kontrakt socjalny, jednak w ich przypadku cele kontraktu nie ogniskują się wokół zagadnień dotyczących usamodzielnienia (choć i tego typu cele są realizowane), ale uregulowania sytuacji życiowej poprzez uświadomienie uprawnień i ułatwienie skorzystania z tych uprawnień (m.in. uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności, uzyskanie świadczeń finansowych takich jak emerytury, renty, zasiłki stałe, zasiłki pielęgnacyjne itp.) oraz zwiększenie poziomu integracji społecznej poprzez uzyskanie skierowania bądź to do Dziennych Domów Pomocy, bądź do Środowiskowych Domów Samopomocy, jak również zachęcenie do skorzystania z różnych form pomocy realizowanych na rzecz seniorów, a także poprzez włączanie podopiecznych do różnych działań realizowanych przez Dom dla Ludzi Bezdomnych w Poznaniu. Celem realizacji zadania ma być zwiększenie liczby osób bezdomnych trwale wychodzących z sytuacji bezdomności. W ramach realizowanego zadania świadczone będą następujące usługi: A. 1 gorący posiłek dziennie B. zapewnienie całodziennego schronienia wraz z pakietem świadczeń socjalnych, w tym odzieży, obuwia i innych C. Ośrodek będzie prowadził ewidencję mieszkańców D. Zapewnienie warunków do dokonywania czynności higienicznych oraz zaopatrzenie w podstawowe artykuły higieniczne i środki czystości E. Zapewnienie pracy socjalnej F. Praca pedagogiczna z elementami doradztwa zawodowego G. Wsparcie opiekuna H. Zapewnienie podopiecznym nieograniczonego i nieodpłatnego dostępu do Internetu Projekt zakłada udzielenie wsparcia różnym kategoriom osób bezdomnych (różny okres trwania bezdomności, pierwotna przyczyna bezdomności, poziom motywacji do poprawy swojej sytuacji życiowej, zakres problemów współwystępujących oraz poziom zasobów materialnych, osobistych i społecznych). Działania projektowe będą się koncentrowały wokół ograniczania zakresu wykluczenia społecznego oraz wspierania podopiecznych w wysiłkach zmierzających do uzyskania możliwie najpełniejszego dostępu do należnych im dóbr i usług społecznych, w tym w szczególności do bezpiecznego schronienia gwarantującego nie tylko przetrwanie biologiczne, ale także możliwości rozwoju osobistego, społecznego i zawodowego. Oferta pomocowa placówki będzie różnicowana w zależności od potrzeb poszczególnych podopiecznych oraz od poziomu ich gotowości do podjęcia działań zmierzających do przezwyciężenia własnej trudnej sytuacji życiowej. W realizowaniu zaplanowanych działań, Dom dla Ludzi Bezdomnych będzie ściśle współpracował z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie wniosek wygenerowano w systemie witkac.pl , suma kontrolna: 47c4-bd55-0a3d, numer projektu: 19/6/2017 Strona: 5 w Poznaniu, po to, by zwiększać skuteczność stosowanych instrumentów pomocowych. Każdy przypadek będzie traktowany indywidualnie i w oparciu o zdiagnozowane problemy będzie tworzony indywidualny plan działania, dostosowany do potrzeb konkretnej osoby. Warunkiem przyjęcia do Domu dla Ludzi Bezdomnych będzie wyrażenie przez podopiecznego akceptacji dla obowiązującego w placówce regulaminu oraz zawarcie kontraktu socjalnego, a także zobowiązanie do zachowania abstynencji alkoholowej, poszanowania odrębności i godności osobistej innych osób, przestrzeganie norm prawnych i społecznych. Główną zasadą w pracy z osobami bezdomnymi zamieszkującymi w Domu dla Ludzi Bezdomnych jest budowanie przez kadrę ośrodka dobrych relacji z podopiecznymi, opartych na zaufaniu, życzliwości, wzajemnym szacunku, respektowaniu norm i wartości wyznawanych przez obie strony. Kadra ośrodka podejmuje starania zmniejszające dystans z podopiecznymi, przyjmując postawę otwartości i gotowości do uwzględniania indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz ograniczeń osób korzystających z pomocy. Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu Mar-Kot Dom dla Ludzi Bezdomnych posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na rzecz osób bezdomnych. Proponowany przez Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu Mar-Kot program pomocowy został opracowany na bazie m.in. doświadczeń związanych z realizacją pięciu wcześniejszych edycji zadania pomocowego na rzecz osób bezdomnych w Poznaniu (w okresie 01.10.2011-31.12.2011, 01.01.2012-31.12.2012, 01.01.2013-31.12.2013, 01.01.2014-31.12.2014, 01.01.2015-31.12.2015 oraz w okresie 01.01.2016-31.12.2016), dlatego łączy w sobie elementy osłonowe z pracą socjalną i oddziaływaniami o charakterze readaptacyjnym i resocjalizacyjnym. Równocześnie planując zadanie, Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu Mar-Kot uwzględniło rekomendacje zawarte w modelu Gminnego Standardu Wychodzenia z Bezdomności. Realizacja zadania została zaplanowana na okres 01.01.2017r.-31.12.2017r. Działania zaplanowane do realizacji w ramach programu będą się odbywały w sposób ciągły przez cały okres realizacji zadania. W szczególności tyczy się to działań o charakterze osłonowym (zapewnienie schronienia, wyżywienia, niezbędnego ubrania oraz warunków do dokonywania czynności higienicznych). Równolegle, w tym samym okresie będzie prowadzona praca socjalna, której celem jest ochrona osób bezdomnych przed degradacją społeczną i wspieranie osób bezdomnych w działaniach mających na celu uzyskanie samodzielności w sensie mieszkaniowym (m.in. poprzez przygotowanie wspólnie z podopiecznym wniosku o przyznanie lokalu socjalnego lub pomoc w wyszukiwaniu ofert wynajmu lokali mieszkalnych na otwartym rynku, lub uzyskaniu skierowania do DPS-u w przypadku osób starszych), a także w sensie materialnym (motywowanie do podejmowanie pracy zarobkowej, dokształcania się i podnoszenia kwalifikacji zawodowych, uzyskiwania uprawnień do świadczeń społecznych np. rent, emerytur, zasiłków stałych, uregulowania sytuacji prawnej itp.) oraz inne działania merytoryczne, w tym pomoc pedagogiczna z elementami doradztwa zawodowego oraz pomoc opiekunów. Poza działaniami zaplanowanymi do zrealizowania w ramach zdania publicznego, Dom dla Ludzi Bezdomnych w Poznaniu realizuje szereg zajęć aktywizujących osoby bezdomne pod względem społecznym i zawodowym. Podopieczni placówki zdobywają praktyczne umiejętności zawodowych, włączając się czynnie do wykonywania różnych działań zapewniających prawidłowe funkcjonowanie placówki, w tym zapewniając obsługę kuchni, magazynów żywnościowych, dbając o porządek w budynku i na posesji, zapewniając prawidłowe działania wszystkich instalacji w obiekcie. W celu zapewnienia właściwego rozliczenia środków finansowych z dotacji na realizację zadania, zostanie zapewniona obsługa księgowa. Za prawidłową realizację zadania odpowiadać będzie koordynator wyznaczający kierunki działania oraz kontrolujący stopień realizacji zadania, w tym sposób dokumentowania realizacji zadania.