1. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020

Celem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 jest dotarcie z pomocą żywnościową do grup osób najbardziej potrzebujących w całej Polsce. Od połowy maja 2015 roku rozpocznie się realizacja Podprogramu 2015, w ramach którego osoby najbardziej potrzebujące w całej Polsce będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, jak również możliwości uczestniczenia w różnych działaniach wspierających, edukacyjnych i włączających. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Do końca lutego 2016 roku w SPB „Mar-Kot”, „DOM RODZINNY”, Arklity 3, 11-410 Barciany , osoby które są mieszkańcami wymienionej placówki, będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, która cyklicznie będzie dystrybuowana w formie posiłków.

Do końca lutego 2016 roku, każda z osób korzystająca ze wsparcia w postaci żywności, otrzyma posiłki przygotowane z produktów następującego typu: makaron świderki, ryż biały, kaszę jęczmienną, płatki kukurydziane, mleko UHT, ser żółty , groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, dżem truskawkowy, mielonkę wieprzową , klopsiki w sosie własnym, cukier biały, olej rzepakowy.

Osoby korzystające ze wsparcia Programu w naszym województwie będą mogły również wziąć udział w ciekawych warsztatach edukacyjnych dotyczących wzmacniania samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. O szczegółach informować będziemy na bieżąco. Wsparcie działaniami towarzyszącymi, pozwoli na zwiększenie wymiaru pomocy żywnościowej, która realizowana jest w ramach Programu.

Pomoc żywnościowa, w postaci posiłku może być wydana na podstawie oświadczenia podpisanego w organizacji.

Podprogram 2015 jest kontynuacją Podprogramu 2014, w ramach którego SPB „Mar-Kot”, „DOM RODZINNY”, Arklity 3, 11-410 Barciany objęła wsparciem żywnościowym w postaci posiłków 35 osób.

2. Program wspierający „Powrót osób bezdomnych do społeczności – Edycja 2016r.” – placówka „Dom Rodzinny” w Arklitach 3, gm. Barciany

Projekt realizowany w ramach konkursu ogłoszonego przez Wojewodę Warmińsko – Mazurskiego pn. „Powrót osób bezdomnych do społeczności – edycja 2016” jest skierowany do 40 osób bezdomnych, które w okresie realizacji zadania uzyskają schronienie w „Domu Rodzinnym” w Arklitach.
W ramach realizacji zadania zostanął przewidziane następujące działania:
Dla celu szczegółowego nr 1
Zapewnienie osobom bezdomnym odpowiednich warunków bytowych oraz dostępu do świadczeń socjalnych takich jak wyżywienie, odpowiednia odzież, zaopatrzenie w środki czystości i higieny osobistej
  1. Organizacja miejsc pobytu stacjonarnego dla 30 osób dziennie (ośrodek będzie oferował miejsca pobytu stałego w pokojach kilkuosobowych, odpowiednio wyposażonych   w łóżka i meble oraz zaopatrzenie w pościel, kołdry, poduszki i koce)
  2. Zapewnienie całodziennego wyżywienia dla 30 osób dziennie
  3. Umożliwienie 30 osobom bezdomnym dziennie wykonywania czynności higienicznych (dostęp do odpowiedniej ilości łazienek i ustępów, zaopatrzenie w środki czystości i higieny osobistej,   w tym dostarczanie ręczników), w tym przeprowadzenie remontu łazienki przeznaczonej na potrzeby osób bezdomnych
  4. Zapewnienie osobom bezdomnym odpowiedniej do pory roku odzieży
Dla celu szczegółowego nr 2
Organizacja pomocy interwencyjnej poprzez prowadzenie w okresie zimowym ogrzewalni
  1. Zapewnienie w okresie 01.10.2016-31.12.2016 miejsc pobytu interwencyjnego (trwającego maksymalnie 1 tydzień) dla 10 osób dziennie
  2. Zapewnienie całodziennego wyżywienia dla 10 osób bezdomnych korzystających           z pomocy interwencyjnej dziennie
  3. Umożliwienie 10 osobom bezdomnym korzystającym z pomocy interwencyjnej dziennie wykonywania czynności higienicznych (dostęp do odpowiedniej ilości łazienek i ustępów, zaopatrzenie w środki czystości i higieny osobistej, w tym dostarczanie ręczników)
  4. Zapewnienie osobom bezdomnym korzystającym z pomocy interwencyjnej odpowiedniej do pory roku odzieży
Dla celu szczegółowego nr 3
Zwiększanie poziomu świadomości osób bezdomnych w zakresie ich praw oraz katalogu usług socjalnych należnych osobom bezdomnym
  1. Przeprowadzenie 8-godzinnego cyklu zajęć warsztatowo-edukacyjnych nt. katalogu świadczeń socjalnych należnych osobom bezdomnym z uwzględnieniem uprawnień wynikających z zapisów następujących aktów prawnych:
–         Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej
–         Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
–         Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci
–         Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych   ze środków publicznych
–         Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych
–         Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy
Dla celu szczegółowego nr 4
Zapewnienie osobom bezdomnym dostępu do wiedzy przydatnej w procesie aktywizacji zawodowej
  1. Przeprowadzenie 8-godzinnego cyklu zajęć warsztatowo-edukacyjnych z zakresu aktywizacji zawodowej obejmującego:
–         Część teoretyczną dotyczącą przemian na rynku pracy w perspektywie historycznej oraz uwarunkowań obowiązujących na współczesnym rynku pracy, a także możliwych kierunków przemian rynku pracy w kolejnych latach, m.in. pod wpływem procesów globalizacyjnych oraz demograficznych. Ponadto dotyczącą egzekwowania uprawnień pracowniczych, spraw związanych  z zawieraniem i rozwiązywaniem umów z pracodawcą (rozróżnienie umowy       o pracę, zlecenie, o dzieło i innych rodzajów umów),
–         Część praktyczną pozwalającą podnieść poziom umiejętności przydatnych  na rynku pracy, w szczególności w zakresie przygotowania aplikacji (CV i list motywacyjny), przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, skutecznego wyszukiwania ofert pracy, a także alternatywnych form aktywizacji zawodowej, jak KIS-y, CIS-y, staże zawodowe, prace społecznie użyteczne, oferty kursów zawodowych oraz szkoleń realizowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy oraz inne instytucje, m.in. realizujące projekty aktywizacji zawodowej ze środków UE itp.
Realizacja projektu współfinansowanego ze środków Wojewody Warmińsko-Mazurskiego została zaplanowana na okres 01.08.2016r.-31.12.2016r., jednak jego efekty będą miały wpływ na funkcjonowanie podopiecznych Domu Rodzinnego w Arklitach także w kolejnych latach, przyczyniając się do ograniczania negatywnych skutków problemu bezdomności. Wszystkie działania pomocowe o charakterze stacjonarnym planowane do realizacji w ramach programu będą się odbywały w sposób ciągły przez cały okres realizacji zadania. W szczególności tyczy się to działań o charakterze osłonowym (schronienia, wyżywienia, wydawania odzieży, środków czystości i higieny osobistej itp.) oraz pracy socjalnej.
Poza świadczeniem pomocy o charakterze stacjonarnym, placówka będzie zapewniała pomoc interwencyjną i doraźną osobom bezdomnym oraz zagrożonym bezdomnością. Pomoc ta będzie polegała na stworzeniu w okresie 01.10.2016r.-31.12.2016r. ogrzewalni, zapewniającej schronienie osobom bezdomnych, w tym również nietrzeźwym osobom bezdomnym (o ile nie będzie to stwarzało zagrożenia dla nich samych oraz innych podopiecznych placówki). Na potrzeby ogrzewalni, Dom w Arklitach będzie wykorzystywał pomieszczenie stołówki, która pomieści jednorazowo 10 osób. Osoby umieszczone w ogrzewalni otrzymają pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie), potrzebną odzież, środki czystości i higieny osobistej, a także – w razie potrzeby – pomoc w formie pracy socjalnej. Pobyt w ogrzewalni będzie mógł trwać do czasu skontaktowania się z właściwym ośrodkiem pomocy społecznej oraz uzyskania dla podopiecznego skierowania do placówki o charakterze stacjonarnym lub noclegowni (nie dłużej niż tydzień). Przyjęcia do ogrzewalni będą się odbywały wyłącznie w trybie interwencyjnym (osoby potrzebujące pomocy będą zgłaszały się samodzielnie lub będą przywożone przez Policję). Ogrzewalnia będzie funkcjonowała przez całą dobę. Na noc będą rozkładane łóżka polowe i materace.
Połączenie działań mających na celu aktywizację zawodową z kształtowaniem świadomości w zakresie dostępnych uprawnień socjalnych pozwoli zwiększyć szanse osób bezdomnych na ich usamodzielnienie się w sensie materialnym, a w dalszej konsekwencji także mieszkaniowym, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia skali problemu bezdomności.
Proponowany przez Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu Mar-Kot program pomocowy został opracowany na bazie wcześniejszych wieloletnich doświadczeń w pracy z osobami bezdomnymi, z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć naukowych w tej dziecinie, a także z uwzględnieniem doświadczenia zdobyteog w trakcie realizacji wcześniejszych edycji Programu Wspierającego Powrót Osób Bezdomnych do Społeczności realizowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz programu Powrót Osób Bezdomnych do Społeczności realizowanego na zlecenie Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

3. Program wspierający „Powrót osób bezdomnych do społeczności – Edycja 2016r.” – placówka Dom Samotnych Matek z Dziećmi „KOTANEK” w Sławoszach 2, gm. Barciany

Projekt realizowany w ramach konkursu ogłoszonego przez Wojewodę Warmińsko -Mazurskiego pn. „Powrót osób bezdomnych do społeczności – edycja 2016” jest skierowany do 25 osób bezdomnych, które w okresie realizacji zadania uzyskają schronienie w Domu Samotnych Matek z Dziećmi „Kotanek” w Sławoszach.
W ramach realizacji zadania zostały przewidziane następujące działania:
Dla celu szczegółowego nr 1
Zapewnienie osobom bezdomnym odpowiednich warunków bytowych oraz dostępu do świadczeń socjalnych takich jak wyżywienie, odpowiednia odzież, zaopatrzenie w środki czystości i higieny osobistej
  1. Organizacja miejsc pobytu stacjonarnego dla 20 osób dziennie (ośrodek będzie oferował miejsca pobytu stałego w pokojach kilkuosobowych, odpowiednio wyposażonych w łóżka i meble oraz zaopatrzenie w pościel, kołdry, poduszki i koce)
  2. Zapewnienie całodziennego wyżywienia dla 20 osób dziennie
  3. Umożliwienie 20 osobom bezdomnym dziennie wykonywania czynności higienicznych (dostęp do odpowiedniej ilości łazienek i ustępów, zaopatrzenie w środki czystości i higieny osobistej, w tym dostarczanie ręczników), w tym przeprowadzenie remontu łazienki przeznaczonej na potrzeby osób bezdomnych
  4. Zapewnienie osobom bezdomnym odpowiedniej do pory roku odzieży
Dla celu szczegółowego nr 2
Organizacja pomocy interwencyjnej poprzez prowadzenie w okresie zimowym ogrzewalni
  1. Zapewnienie w okresie 01.10.2016-31.12.2016 miejsc pobytu interwencyjnego (trwającego maksymalnie 1 tydzień) dla 5 osób dziennie
  2. Zapewnienie całodziennego wyżywienia dla 5 osób bezdomnych korzystających z pomocy interwencyjnej dziennie
  3. Umożliwienie 5 osobom bezdomnym korzystającym z pomocy interwencyjnej dziennie wykonywania czynności higienicznych (dostęp do odpowiedniej ilości łazienek i ustępów, zaopatrzenie w środki czystości i higieny osobistej, oraz dostarczanie ręczników).
  4. Zapewnienie osobom bezdomnym korzystającym z pomocy interwencyjnej odpowiedniej do pory roku odzieży
Dla celu szczegółowego nr 3
Zwiększanie poziomu świadomości osób bezdomnych w zakresie ich praw oraz katalogu usług socjalnych należnych osobom bezdomnym
  1. Przeprowadzenie 16-godzinnego cyklu zajęć warsztatowo-edukacyjnych nt. katalogu świadczeń socjalnych należnych osobom bezdomnym z uwzględnieniem uprawnień wynikających z zapisów następujących aktów prawnych:
–         Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej
–         Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
–         Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci
–         Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
–         Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych
–         Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy
Dla celu szczegółowego nr 4
Zapewnienie osobom bezdomnym dostępu do wiedzy przydatnej w procesie aktywizacji zawodowej
  1. Przeprowadzenie 16-godzinnego cyklu zajęć warsztatowo-edukacyjnych z zakresu aktywizacji zawodowej obejmującego:
–         Część teoretyczną dotyczącą przemian na rynku pracy w perspektywie historycznej oraz uwarunkowań obowiązujących na współczesnym rynku pracy, a także możliwych kierunków przemian rynku pracy w kolejnych latach, m.in. pod wpływem procesów globalizacyjnych oraz demograficznych. Ponadto dotyczącą egzekwowania uprawnień pracowniczych, spraw związanych z zawieraniem i rozwiązywaniem umów z pracodawcą (rozróżnienie umowy       o pracę, zlecenie, o dzieło i innych rodzajów umów),
–         Część praktyczną pozwalającą podnieść poziom umiejętności przydatnych na rynku pracy, w szczególności w zakresie przygotowania aplikacji (CV i list motywacyjny), przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, skutecznego wyszukiwania ofert pracy, a także alternatywnych form aktywizacji zawodowej, jak KIS-y, CIS-y, staże zawodowe, prace społecznie użyteczne, oferty kursów zawodowych oraz szkoleń realizowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy oraz inne instytucje, m.in. realizujące projekty aktywizacji zawodowej ze środków UE itp.
Realizacja projektu współfinansowanego ze środków Wojewody Warmińsko-Mazurskiego została zaplanowana na okres 01.08.2016r.-31.12.2016r., jednak jego efekty będą miały wpływ na funkcjonowanie podopiecznych Domu Samotnych Matek z Dziećmi „Kotanek” w Sławoszach także w kolejnych latach, przyczyniając się do ograniczania negatywnych skutków problemu bezdomności. Wszystkie działania pomocowe o charakterze stacjonarnym planowane do realizacji w ramach programu będą się odbywały w sposób ciągły przez cały okres realizacji zadania. W szczególności tyczy się to działań o charakterze osłonowym (schronienia, wyżywienia, wydawania odzieży, środków czystości i higieny osobistej itp.) oraz pracy socjalnej.
Poza świadczeniem pomocy o charakterze stacjonarnym, placówka będzie zapewniała pomoc interwencyjną i doraźną osobom bezdomnym oraz zagrożonym bezdomnością. Pomoc ta będzie polegała na stworzeniu w okresie 01.10.2016r.-31.12.2016r. ogrzewalni, zapewniającej schronienie osobom bezdomnych. Z pomocy nie będą mogły skorzystać osoby nietrzeźwe, z uwagi na charakter placówki.
Na potrzeby ogrzewalni, Dom Samotnych Matek z Dziećmi „Kotanek” w Sławoszach będzie wykorzystywał pomieszczenie na poddaszu, która pomieści jednorazowo 5 osób. Osoby umieszczone w ogrzewalni otrzymają pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie), potrzebną odzież, środki czystości i higieny osobistej, a także – w razie potrzeby – pomoc w formie pracy socjalnej. Pobyt w ogrzewalni będzie mógł trwać do czasu skontaktowania się z właściwym ośrodkiem pomocy społecznej oraz uzyskania dla podopiecznego skierowania do placówki o charakterze stacjonarnym lub noclegowni (nie dłużej niż tydzień). Przyjęcia do ogrzewalni będą się odbywały wyłącznie w trybie interwencyjnym (osoby potrzebujące pomocy będą zgłaszały się samodzielnie lub będą przywożone przez Policję). Ogrzewalnia będzie funkcjonowała przez całą dobę. Na noc będą rozkładane łóżka polowe i materace.
Proponowany przez Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu Mar-Kot program pomocowy został opracowany na bazie wcześniejszych wieloletnich doświadczeń w pracy z osobami bezdomnymi, z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć naukowych w tej dziecinie, a także     z uwzględnieniem doświadczenia zdobytego w trakcie realizacji wcześniejszych edycji Programu Wspierającego Powrót Osób Bezdomnych do Społeczności realizowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz programu Powrót Osób Bezdomnych do Społeczności realizowanego na zlecenie Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.
Dzięki realizacji projektu, zwiększy się skuteczność pomocy świadczonej na rzecz osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, poprawi się standard oferowanych przez Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu Mar-Kot usług, a dodatkowo wzrośnie dostępność pomocy o charakterze interwencyjnym w okresie zimowym poprzez utworzenie ogrzewalni, która będzie świadczyć pomoc   na rzecz 5 osób dziennie.

4. Zapewnienie schronienia, posiłku, niezbędnego ubrania osobom bezdomnym

„ZAPEWNIENIE SCHRONIENIA, POSIŁKU, NIEZBĘDNEGO UBRANIA OSOBOM BEZDOMNYM ZGODNIE Z ART. 6 UST. 8 USTAWY Z DNIA 12 MARCA 2003 ROKU O POMOCY SPOŁECZNEJ” – Zadanie zlecone i finansowane przez Prezydenta Miasta Poznań – realizacja projektu w placówce Dom dla Ludzi Bezdomnych „Mar-Kot” w Poznaniu przy ul. Pogodnej 55. Program realizowany od dnia 01.01.2016 roku do 31.12.2016 roku.
Projekt realizowany w ramach Zadania Miasta Poznania w obszarze pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób jest skierowany do 20 dorosłych osób bezdomnych (pełnoletnich kobiet i mężczyzn), które uzyskają skierowane do Domu dla Ludzi Bezdomnych w Poznaniu przy ul. Pogodnej 55 od Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu po telefonicznym uzgodnieniu przyjęcia z kierownikiem placówki. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się interwencyjny tryb przyjęć do placówki w przypadku osób zgłaszających się w godzinach wieczornych lub w dni ustawowo wolne od pracy, jednak osoby przyjęte w takim trybie będą zobowiązane do niezwłocznego dostarczenia skierowania z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu – kontakt z pracownikiem socjalnym z MOPR-u obowiązkowo w pierwszym dniu roboczym.

Oferta pomocowa Domu dla Ludzi Bezdomnych skierowana jest do osób bezdomnych, dla których ostatnim stałym miejscem zameldowania było Miasto Poznań. Placówka nie zapewnia schronienia osobom wymagającym wzmożonej opieki i pielęgnacji oraz osobom o znacznej niepełnosprawności ruchowej z uwagi na bariery architektoniczne (konieczność poruszania się pomiędzy trzema kondygnacjami).

Projekt zakłada udzielenie wsparcia różnym kategoriom osób bezdomnych (różny okres trwania bezdomności, pierwotna przyczyna bezdomności, poziom motywacji do poprawy swojej sytuacji życiowej, zakres problemów współwystępujących oraz poziom zasobów materialnych, osobistych i społecznych). Działania projektowe będą się koncentrowały wokół ograniczania zakresu wykluczenia społecznego oraz wspierania podopiecznych w wysiłkach zmierzających do uzyskania możliwie najpełniejszego dostępu do należnych im dóbr i usług społecznych, w tym w szczególności do bezpiecznego schronienia gwarantującego nie tylko przetrwanie biologiczne, ale także możliwości rozwoju osobistego, społecznego i zawodowego.

Oferta pomocowa placówki będzie różnicowana w zależności od potrzeb poszczególnych podopiecznych oraz od poziomu ich gotowości do podjęcia działań zmierzających do przezwyciężenia własnej trudnej sytuacji życiowej. W realizowaniu zaplanowanych działań, Dom dla Ludzi Bezdomnych będzie ściśle współpracował z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Poznaniu Filia Nowe Miasto, po to, by zwiększać skuteczność stosowanych instrumentów pomocowych. Każdy przypadek będzie traktowany indywidualnie i w oparciu o zdiagnozowane problemy będzie tworzony indywidualny plan pomocowy, dostosowany do potrzeb konkretnej osoby.

Warunkiem przyjęcia do Domu dla Ludzi Bezdomnych będzie wyrażenie przez podopiecznego akceptacji dla obowiązującego w placówce regulaminu oraz zawarcie kontraktu socjalnego, a także zobowiązanie do zachowania abstynencji alkoholowej, poszanowania odrębności i godności osobistej innych osób, przestrzeganie norm prawnych i społecznych.

Główną zasadą w pracy z osobami bezdomnymi zamieszkującymi w Domu dla Ludzi Bezdomnych jest budowanie przez kadrę ośrodka dobrych relacji z podopiecznymi, opartych na zaufaniu, życzliwości, wzajemnym szacunku, respektowaniu norm i wartości wyznawanych przez obie strony. Kadra ośrodka podejmuje starania zmniejszające dystans z podopiecznymi, przyjmując postawę otwartości i gotowości do uwzględniania indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz ograniczeń osób korzystających z pomocy.

Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu Mar-Kot Dom dla Ludzi Bezdomnych posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na rzecz osób bezdomnych. Proponowany przez Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu Mar-Kot program pomocowy został opracowany na bazie m.in. doświadczeń związanych z realizacją pięciu wcześniejszych edycji zadania pomocowego na rzecz osób bezdomnych w Poznaniu (w okresie 01.10.2011-31.12.2011, 01.01.2012-31.12.2012, 01.01.2013-31.12.2013, 01.01.2014-31.12.2014 oraz w okresie 01.01.2015-31.12.2015), dlatego łączy w sobie elementy osłonowe z pracą socjalną i oddziaływaniami o charakterze readaptacyjnym i resocjalizacyjnym. Równocześnie planując zadanie, Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu Mar-Kot uwzględniło rekomendacje zawarte w modelu Gminnego Standardu Wychodzenia z Bezdomności.

Realizacja zadania została zaplanowana na okres 01.01.2016r.-31.12.2016r. Działania zaplanowane do realizacji w ramach programu będą się odbywały w sposób ciągły przez cały okres realizacji zadania. W szczególności tyczy się to działań o charakterze osłonowym (zapewnienie schronienia, wyżywienia, niezbędnego ubrania oraz warunków do dokonywania czynności higienicznych). Równolegle, w tym samym okresie będzie prowadzona praca socjalna, której celem jest ochrona osób bezdomnych przed degradacją społeczną i wspieranie osób bezdomnych w działaniach mających na celu uzyskanie samodzielności w sensie mieszkaniowym (m.in. poprzez przygotowanie wspólnie z podopiecznym wniosku o przyznanie lokalu socjalnego lub pomoc w wyszukiwaniu ofert wynajmu lokali mieszkalnych na otwartym rynku, lub uzyskaniu skierowania do DPS-u w przypadku osób starszych), a także w sensie materialnym (motywowanie do podejmowanie pracy zarobkowej, dokształcania się i podnoszenia kwalifikacji zawodowych, uzyskiwania uprawnień do świadczeń społecznych np. rent, emerytur, zasiłków stałych, uregulowania sytuacji prawnej itp.) oraz inne działania merytoryczne, w tym pomoc pedagogiczna oraz pomoc opiekunów.

Poza działaniami zaplanowanymi do zrealizowania w ramach zdania publicznego, Dom dla Ludzi Bezdomnych w Poznaniu realizuje szereg zajęć aktywizujących osoby bezdomne pod względem społecznym i zawodowym. Mieszkańcy mają możliwość skonsultowania się z socjologiem, prowadzone są także zajęcia z doradcą zawodowym. Podopieczni placówki mogą ponadto podnieść poziom praktycznych umiejętności zawodowych, włączając się czynnie do wykonywania różnych działań zapewniających prawidłowe funkcjonowanie placówki, w tym zapewniając obsługę kuchni, magazynów żywnościowych, dbając o porządek w budynku i na posesji, zapewniając prawidłowe działania wszystkich instalacji w obiekcie.