1. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020

Celem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 jest dotarcie z pomocą żywnościową do grup osób najbardziej potrzebujących w całej Polsce. Od połowy maja 2015 roku rozpocznie się realizacja Podprogramu 2015, w ramach którego osoby najbardziej potrzebujące w całej Polsce będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, jak również możliwości uczestniczenia w różnych działaniach wspierających, edukacyjnych i włączających. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
Do końca lutego 2016 roku w SPB „Mar-Kot”, „DOM RODZINNY”, Arklity 3, 11-410 Barciany , osoby które są mieszkańcami wymienionej placówki, będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, która cyklicznie będzie dystrybuowana w formie posiłków.
Do końca lutego 2016 roku, każda z osób korzystająca ze wsparcia w postaci żywności, otrzyma    posiłki przygotowane z produktów następującego typu: makaron świderki, ryż biały, kaszę jęczmienną, płatki kukurydziane, mleko UHT, ser żółty , groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, dżem truskawkowy, mielonkę wieprzową , klopsiki w sosie własnym, cukier biały, olej rzepakowy.
Osoby korzystające ze wsparcia Programu w naszym województwie będą mogły również wziąć udział w ciekawych warsztatach edukacyjnych dotyczących wzmacniania samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. O szczegółach informować będziemy na bieżąco. Wsparcie działaniami towarzyszącymi, pozwoli na zwiększenie wymiaru pomocy żywnościowej, która realizowana jest w ramach Programu.
Pomoc żywnościowa, w postaci posiłku może być wydana na podstawie  oświadczenia podpisanego w organizacji.
Podprogram 2015 jest kontynuacją Podprogramu 2014, w ramach którego SPB „Mar-Kot”, „DOM RODZINNY”, Arklity 3, 11-410 Barciany  objęła wsparciem żywnościowym w postaci posiłków 35 osób.

2. Program wspierający powrót osób bezdomnych do społeczności.” Edycja 2015r. – placówka „Dom Rodzinny” w Arklitach 3, gm. Barciany

Projekt realizowany w ramach konkursu ogłoszonego przez Wojewodę Warmińsko – Mazurskiego pn. „Powrót osób bezdomnych do społeczności – edycja 2015” jest skierowany do 40 osób bezdomnych, które w okresie realizacji zadania uzyskają schronienie w „Domu Rodzinnym” w Arklitach.
Celem głównym realizacji projektu jest ograniczanie negatywnych skutków problemu bezdomności.
Cel ten będzie realizowany poprzez:
1.            Zapewnienie osobom bezdomnym odpowiednich warunków bytowych oraz dostępu do świadczeń socjalnych takich jak wyżywienie, odpowiednia odzież, zaopatrzenie w środki czystości i higieny osobistej
2.            Organizację pomocy interwencyjnej poprzez prowadzenie w okresie zimowym ogrzewalni
3.            Zwiększanie poziomu świadomości osób bezdomnych w zakresie ich praw oraz katalogu usług socjalnych należnych osobom bezdomnym, a także kształtowanie umiejętności egzekwowania tych praw
4.       Zapewnienie osobom bezdomnym dostępu do wiedzy przydatnej w procesie aktywizacji  zawodowej.
Realizacja programu została zaplanowana na okres 01.07.2015-31.12.2015. Wszystkie działania pomocowe o charakterze stacjonarnym planowane do realizacji w ramach programu będą się odbywały w sposób ciągły przez cały okres realizacji zadania. W szczególności tyczy się to działań o charakterze osłonowym (schronienia, wyżywienia, wydawania odzieży, środków czystości i higieny osobistej itp.) oraz pracy socjalnej. W ramach realizacji projektu, poza świadczeniem pomocy stacjonarnej o względnej długim okresie trwania, placówka będzie zapewniała pomoc interwencyjną i doraźną osobom bezdomnym wymagającym tego rodzaju wsparcia, w szczególności dzięki utworzeniu w okresie 01.10.2015-31.12.2015 ogrzewalni, z pomocy której będą mogły skorzystać samotne kobiety i mężczyźni, a także, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, osoby nietrzeźwe, o ile nie będzie to zagrażało ich życiu i zdrowiu.
Realizacja projektu jest jedynie bazą dla innych działań, które ostatecznie mają się przyczyniać do tworzenia warunków usamodzielnienia osób bezdomnych, a poprzez to, do zmniejszania skali bezdomności w Polsce. Program merytoryczny realizowany przez „Dom Rodzinny” w Arklitach łączy w sobie elementy osłonowe, w tym również oferowane w ramach działalności ogrzewalni z pracą socjalną oraz zajęciami edukacyjnymi, które to działania stanowią podstawę dla dalszych działań o charakterze aktywizującym, przyczyniającymi się w konsekwencji do zwiększania poziomu autonomii osób bezdomnych, poprawiającymi sposób ich funkcjonowania oraz umożliwiającymi rozpoczęcie życia na własny rachunek.

3. „Program wspierający powrót osób bezdomnych do społeczności.” Edycja 2015r. – Placówka Dom Samotnych Matek z Dziećmi „KOTANEK” w Sławoszach 2, gm. Barciany

Projekt realizowany w ramach konkursu ogłoszonego przez Wojewodę Warmińsko -Mazurskiego pn. „Powrót osób bezdomnych do społeczności – edycja 2015” jest skierowany do 25 osób bezdomnych, które w okresie realizacji zadania uzyskają schronienie w Domu Samotnych Matek z Dziećmi „Kotanek” w Sławoszach.
Celem głównym realizacji projektu jest ograniczanie negatywnych skutków problemu bezdomności. Cel ten będzie realizowany poprzez:
1. Zapewnienie osobom bezdomnym odpowiednich warunków bytowych oraz dostępu do świadczeń socjalnych takich jak wyżywienie, odpowiednia odzież, zaopatrzenie w środki czystości i higieny osobistej
2. Organizację pomocy interwencyjnej poprzez prowadzenie w okresie zimowym ogrzewalni
3. Zwiększanie poziomu świadomości osób bezdomnych w zakresie ich praw oraz katalogu usług socjalnych należnych osobom bezdomnym, a także kształtowanie umiejętności egzekwowania tych praw
4. Zapewnienie osobom bezdomnym dostępu do wiedzy przydatnej w procesie aktywizacji zawodowej
5. Zwiększenie kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego i opieki nad małoletnimi dziećmi
Realizacja programu została zaplanowana na okres 01.07.2015-31.12.2015. Wszystkie działania pomocowe o charakterze stacjonarnym planowane do realizacji w ramach programu będą się odbywały w sposób ciągły przez cały okres realizacji zadania. W szczególności tyczy się to działań o charakterze osłonowym (schronienia, wyżywienia, wydawania odzieży, środków czystości i higieny osobistej itp.) oraz pracy socjalnej, a także działań mających na celu zwiększenie kompetencji podopiecznych w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego.
Realizacja projektu jest jedynie bazą dla innych działań, które ostatecznie mają się przyczyniać do tworzenia warunków usamodzielnienia osób bezdomnych, a poprzez to, do zmniejszania skali bezdomności w Polsce. Program merytoryczny realizowany przez Dom Samotnych Matek z Dziećmi „Kotanek” łączy w sobie elementy osłonowe, w tym również oferowane w ramach działalności ogrzewalni z pracą socjalną oraz zajęciami edukacyjnymi i warsztatami kształtującymi praktyczne umiejętności w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego i organizacji czasu wolnego, które to działania stanowią podstawę dla dalszej aktywizacji, przyczyniając się w konsekwencji do zwiększania poziomu autonomii osób bezdomnych, poprawiając sposób ich funkcjonowania oraz umożliwiając rozpoczęcie życia na własny rachunek.

4. Warsztaty dietetyczne i edukacji ekonomicznej dla podopiecznych SPB

Dnia 20. 07. 2015r. o godz. 11. 00 odbędą się warsztaty dietetyczne i edukacji ekonomicznej dla podopiecznych SPB „Mar-Kot”, „DOM RODZINNY”, Arklity 3, 11-410 Barciany Warsztaty odbędą się Barcianach przy ulicy Piotrowskiego
 Warsztaty realizowane są w ramach działań towarzyszących Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 Podprogram 2015.
Podczas warsztatów podopieczni Stowarzyszenia będą mogli zapoznać się z zasadami prawidłowego odżywiania i oddziaływaniem żywienia na zdrowie. Dodatkowo poznają zasady planowania jadłospisu dla siebie i całej rodziny z uwzględnieniem darów żywnościowych.

5. ZAPEWNIENIE SCHRONIENIA, POSIŁKU, NIEZBĘDNEGO UBRANIA OSOBOM BEZDOMNYM ZGODNIE Z ART. 6 UST. 8 USTAWY Z DNIA 12 MARCA 2003 ROKU O POMOCY SPOŁECZNEJ – ZADANIE ZLECONE I FINANSOWANE PRZEZ PREZYDENTA MIASTA POZNAŃ – REALIZACJA PROJEKTU DOMU DLA LUDZI BEZDOMNYCH „MAR – KOT” W POZNANIU PRZY UL. POGODNEJ 55. PROGRAM REALIZOWANY OD 01.01.2015R. DO 31.12.2015R.

Projekt realizowany w ramach Zadania Miasta Poznania w obszarze pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób jest skierowany do 14 osób bezdomnych (zarówno kobiet jak i mężczyzn oraz do dzieci pozostających pod opieką rodziców/opiekunów zamieszkujących w placówce), które zostały skierowane do Domu dla Ludzi Bezdomnych w Poznaniu przy ul. Pogodnej 55 przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu po telefonicznym uzgodnieniu przyjęcia z kierownikiem placówki. Dopuszcza się interwencyjny tryb przyjęć do placówki w przypadku osób zgłaszających się w godzinach wieczornych lub w dni ustawowo wolne od pracy, jednak osoby przyjęte w takim trybie będą zobowiązane do niezwłocznego dostarczenia skierowania z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.
Oferta pomocowa Domu dla Ludzi Bezdomnych skierowana jest zarówno do osób samotnych, jak również do rodzin i rodzin niepełnych.
Projekt zakłada udzielenie wsparcia różnym kategoriom osób bezdomnych (różny okres trwania bezdomności, pierwotna przyczyna bezdomności, poziom motywacji do poprawy swojej sytuacji życiowej, zakres problemów współwystępujących oraz poziom zasobów materialnych, osobistych i społecznych). W Domu dla Ludzi Bezdomnych znajdą schronienie ludzie bezdomni w zróżnicowanym wieku, charakteryzujących się odmienną sytuacją materialną, rodzinną, zawodową, zdrowotną i społeczną. Z uwagi na konstrukcję obiektu, z pomocy Domu dla Ludzi Bezdomnych nie będą mogły skorzystać osoby o znacznej niepełnosprawności ruchowej oraz osoby wymagające długotrwałej opieki i pielęgnacji.
Wspólną cechą wszystkich osób bezdomnych jest wysoki poziom zagrożenia wykluczeniem społecznym. Jak pokazują doświadczenia Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu Mar-Kot uzyskane na przestrzeni wielu lat pracy z osobami bezdomnymi, podopieczni ośrodków dla osób bezdomnych mają znacznie utrudniony lub wręcz uniemożliwiony dostęp do wielu dóbr i usług społecznych, w tym edukacji, zatrudnienia, pomocy socjalnej, usług zdrowotnych itp. Jednym z głównych celów działania placówki jest ograniczanie zakresu wykluczenia społecznego oraz wspieranie podopiecznych w wysiłkach zmierzających do uzyskania możliwie najpełniejszego dostępu do należnych im dóbr i usług społecznych.
Udział w projekcie zakłada objęcie osób bezdomnych pomocą socjalną, w szczególności w zakresie zapewnienia schronienia, wyżywienia i niezbędnego ubrania, a także umożliwienia dokonywania czynności higienicznych. Ponadto mieszkańcy placówki będą mogli skorzystać z pomocy w formie pracy socjalnej, pracy pedagogicznej oraz ze wsparcia opiekuna.
Oferta pomocowa placówki będzie różnicowana w zależności od potrzeb poszczególnych podopiecznych oraz od poziomu ich gotowości do podjęcia działań zmierzających do przezwyciężenia własnej trudnej sytuacji życiowej. W realizowaniu zaplanowanych działań, Dom dla Ludzi Bezdomnych będzie ściśle współpracował z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Poznaniu Filia Nowe Miasto, po to, by nie duplikować działań kierowanych do konkretnej osoby, a ponadto, by zwiększać skuteczność stosowanych instrumentów pomocowych. Każdy przypadek będzie traktowany indywidualnie i w oparciu o zdiagnozowane problemy będzie tworzony indywidualny plan pomocowy, dostosowany do potrzeb konkretnej osoby lub rodziny.
Warunkiem przyjęcia do Domu dla Ludzi Bezdomnych będzie wyrażenie przez podopiecznego akceptacji dla obowiązującego w placówce regulaminu oraz zobowiązanie do przestrzegania regulaminu, w szczególności zachowania abstynencji alkoholowej, poszanowania odrębności i godności osobistej innych osób, przestrzeganie norm prawnych i społecznych. Osoby nie respektujące postanowień regulaminu będą usuwane z placówki, przy czym informacja na ten temat zostanie przekazana do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu celem zapewnienia tym osobom niezbędnej im pomocy.
Działania Domu dla Ludzi Bezdomnych będą przede wszystkim ukierunkowane na tworzenie warunków do usamodzielnienia w sensie materialnym i mieszkaniowym oraz na przywracanie osób bezdomnych do samodzielnego życia w społeczeństwie. Proces usamodzielniania będzie realizowany na różnych płaszczyznach. Rolą pracownika socjalnego będzie zdiagnozowanie problemów poszczególnych osób i rodzin oraz zaplanowanie adekwatnej do ich sytuacji pomocy. Działania te będą wsparte pracą wychowawczą o charakterze readaptacyjnym i resocjalizacyjnym, realizowaną przez pedagoga oraz uzupełnianą we współpracy z opiekunami. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie w każdym przypadku osiągnięcie pełnej samodzielności będzie możliwe, tym bardziej w krótkookresowym przedziale czasowym. W przypadku braku możliwości zrealizowania takiego celu, działania pracowników Domu dla Ludzi Bezdomnych skoncentrują się na uzyskaniu poprawy funkcjonowania mieszkańców placówki w różnych aspektach ich życia (m.in. zdrowotnym, zawodowym, rodzinnym, prawnym itp.). O ile będzie istniało ku temu uzasadnienie, współpraca z podopiecznymi Domu dla Ludzi Bezdomnych w Poznaniu zostanie ujęta w ramy kontraktu socjalnego.